لوگوی اطفای حریق

سیستم های اطفا حریق

کارشناسان تارنمای طلایی آماده هرگونه ارائه مشاوره در خصوص سیستم های اطفا حریق اتوماتیک می باشند :

هم اکنون با ما تماس بگیرید : 22369188 - 021 و 22369243-021 و 22368907 - 021 و 38480541 - 051

اطفا حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف اطفای حریق حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیستاست.

اطفای حریق مهارتی بسیار فنی است که احتیاج به دوره‌های طولانی چه در زمینه‌های عمومی مانند مقابله با آتش و چه در زمینه‌های تخصصی مانند عملیات امداد و نجات دارد. به شخصی که به صورت تخصصی به مهارت‌های اطفای حریق آشناست آتش‌نشان می‌گویند.

اطفای حریق

انواع سیستم های اطفای حریق :

متفاوتی با توجه به کلاسه بندی حریق ها به منظور اطفای آن ها خاموش کننده های متفاوتی به شرح ذیل با توجه به ویژگی و قابلیتشان طراحی و تولید شده است :

 • خاموش کننده آب و گاز
 • خاموش کننده پودی
 • خاموش کننده دی اکسید کربن
 • خاموش کننده حاوی ترکیبات هالوژنه
 • خاموش کننده های حاوی کف

 

روش‌های اطفای حریق :

روش‌های اطفای حریق بستگی به نوع آتش دارد. برای مقابله با آتش باید یکی یا بیشتر از عوامل اصلی مثلث آتش یعنی هوا، ماده سوختنی و یا حرارت را کنترل کرد که البته امروزه مثلث حریق به منشور حریق تبدیل شده است که ضلع چهارم همان واکنش های شیمیایی است که منجر به ایجاد حریق می گردند. همچنین می‌توان آتش‌نشانی و یا اطفاء حریق را به دو گروه دستی و اتوماتیک تقسیم کرد؛ که در نوع اول یعنی دستی، عملیات اطفای حریق به صورت دستی و توسط افراد و یا آتش نشانان صورت می‌پذیرد و در نوع دوم یعنی اطفاء حریق اتوماتیک، این عملیات به صورت خودکار و بدون حضور عوامل انسانی صورت می‌پذیرد.

روش های اطفای حریق

اطفای حریق دستی :

اطفای حریق دستی به تجهیزات گفته می شود که معمولا توسط یک فرد متخصص و یا آتش نشان بکار گرفته می شود و جهت فرمان از عوان انسانی استفاده میشود. نمونه اطفا حریق های دستی کپسول های آتش نشانی می باشد که معمولا در هر خانه و یا مکانی مشاهده می گردد. این کپسول های انواع مختلف دارند که بر اساس نوع و یا کلاس حریقی که می توانند خاموش کنند تقسیم بندی می شود. انواع سیستم های اطفای حریق دستی و یا به اصطلاح عامیانه خاموش کننده های دستی به شرح ذیل تقسیم بندی میشوند :

 • خاموش کننده های پودری ( پودر خشک شیمیایی )
 • خاموش کننده های پودری ( پودر تر شیمیایی )
 • خاموش کننده های پودری ( پودر خشک )
 • خاموش کننده های دی اکسید کربن
 • خاموش کننده های حاوی ترکیبات هالوژنه
 • خاموش کننده های حاوی کف

این خاموش کننده ها دارای رنگ های متفاوتی بر روی بدنه می باشند که استاندارد بین المللی رنگ بدنه بصورت ذیل دسته بندی میشود:

قرمز : آب ، کرم : کف ، آبی : پودر ، سیاه : دی اکسید کربن و سبز مربوط به خاموش کننده های هالن می باشد.

اطفای حریق دستی

 

اطفای حریق اتوماتیک :

سيستم هاي اتوماتيك اطفاء به چند دسته تقسيم ميشوند:

1 -Wet pip

2 -Dry pipe

3 -Alternate

4 -Pre action

5 -Deluge system

6 -Halon system

7-Foam system

سيستم کف : Foam

دراين نوع کف عامل اصلي اطفاء ميباشدکه در کارگاههاي رنگ،مواد نفتي و غيره استفاده ميشود.

 

اطفای حریق کف

گاز هالون Halon :

در اين نوع گازهاي هالون جهت اطفاء استفاده شده و معمولا درسالنهاي کنترل و فضاهای پاک یا به اصلاح clean room مورد استفاده ميباشند.اکنون به علت مضر بودن گاز هالون برای لایه ازن طبق پروتکل مونترال ازگاز آرگونيت، fm200 و یا پایروژن ایروسل بعنوان جایگزین این گاز استفاده میشود.

 

اطفای حریق هالون

سیستم اطفای حریق آیروسل (Aerosol) :

سیستم های اطفاء حریق آیروسل (Aerosol) یا DSPA توسعه یافته اند تا جایگزین سیستم های هالون گردند که در اصل در کاربردهای دریایی، اتاقهای IT و غیره کاربرد داشتند. سیستم های اطفای حریق آیروسل را به صورت الکتریکی، گرمایی و دستی می توان فعال کرد. این سیستم بر روی لایه اوزون اثرگذار نبوده و باعث افزایش فشار در محیطی ای که در آن فعال شده است نمی شود.

این فرایند متکی بر مواد جامد با انرژی بالا در زمان فعال شدن می باشد که با هم در یک فضای عادی به ارمغان آورد. این سیستم می تواند برای حریق های نوع A و B و C و F استفاده شود و در حریق های اولیه و توسعه یافته هم با موفقیت اطفاء را انجام می دهد.

 

اطفای حریق پایروژن ایروسل

سیستم اطفای حریق Novec 1230 :

سیستم اطفاء حریقNovec 1230 بسیار کارآمد بوده و برای خطرات خاص ایده آل می باشد. اطفاء از طریق خاصیت خنک کنندگی آن صورت می پذیرد. مایع Novec 1230 به صورت گاز عمل می کند؛ با این حال در دمای اتاق مایع می باشد. مایع Novec 1230 دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر و طول عمر جوی بسیار پایین در حدود 3 تا 5 روز می باشد.همچنین Novec دارای بالاترین حاشیه ایمنی جهت استفاده در محیطهای اشغال شده (در حال بهره برداری) می باشد. روشی که Novec استفاده می کند بوجود آوردن سطح خاموش کنندگی بین 10 ثانیه و با جذب حرارت از آتش بجای تخلیه اکسیژن از محیط (مشابه آنچه که در سایر سیستم های اطفای گازی اتفاق می افتد) است. امروزهسیستم اطفای حریق Novec 1230 مقررات زیست محیطی را برآورده می کند. سطح غلظت Novec بسیار پایینتر از سطح تاثر گذار جانبی غیر قابل مشاهده آن است. Novec وسیعترین حاشیه ایمنی نسبت به هر جایگزین با دوام هالون را که در فروشگاه ها موجود می باشد را ارائه می دهد.

محیط هایی که توسط سیستم اطفای حریق Novec 1230 محافظت می شوند شامل:

• اتاق های سوئیچ مخابرات

• اتاق های کامپیوتری و کنترل الکترونیکی

• سالن های تست موتورها (Engine Test Cell Areas)

• مراکز داده (Data Centres)

 

اطفا حریق novec

سیستم اطفای حریق FM200 :

سیستم (FM200 (HFC227ea از نظر شیمیایی به صورت Heptafluoropropane شناخته می شود و گازی بی رنگ است که به صورت مایع تحت فشار جهت نگهداری ذخیره می شود. این نوع از سیستم حفاظت از آتش دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر بوده و برای استفاده در محیط های تحت بهره برداری مناسب می باشد.

عملکرد FM200 به صورت جذب حرارت از شعله و سوخت و کاهش دما تا جایی که شعله نمی تواند تنفس کند (روشن بماند) و بدین ترتیب حریق را خاموش می کند. FM200 به سرعت استقرار پیدا کرده، تمیز بوده و پس مانده روغنی، ذرات و آبی پس از اطفاء از خود به جای نمی گذارد. سیستم اطفای FM200 در کمتر از 10 ثانیه به سطح خاموش کنندگی حریق می رسد و آتش های قابل احتراق، الکتریکی و مایعات قابل اشتعال را قبل از اینکه منجر به صدمات قابل ملاحظه ای بشود مهار می کند. وقتی که حریق به سرعت اطفاء شود به معنی صدمات و هزینه های بازسازی کمتر می باشد. این همچنین به معنای کمترین خرابی و اختلال در کسب و کار است.

FM200 جهت حفاظت از مناطق خطرناک، بحرانی و دارایی های با ارزش به صورت فوری قابل دسترسی می باشد. همچنین جهت حفاظت از تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی و اکثر مایعات و گازهای قابل احتراق موثر می باشد.

مناطقی که از سیستم اطفای FM200 جهت حفاظت می توان استفاده کرد به شرح ذیل می باشد:

• اتاقهای پردازش داده های الکترونیکی

• خزانه بانک

• مراکز سوئیچ مخابراتی

• اتاق های کنترل

• محل های نگهداری مایعات قابل اشتعال

• ترانسفورماتور و اتاق سوئیچ

اطفای حریق fm200

سیستم اطفاء حریق با Inergen :

Inergen یک سیستم اطفای حریق دوستدار محیط زیست با سرعت پاسخ دهی بالا می باشد. اینرجن (Inergen) شامل 52% نیتروژن، 40% آرگون و 8% دی اکسید کربن می باشد. هدف اصلی سیستم Inergen حفاظت از جان و اموال و محیط زیست می باشد.

همچنین با توجه به اینکه inergen یک سیستم غیر خورنده بوده و مواد تجزیه پذیر در آتش را تشکیل نمی دهد، تاثیری (تاثیر مخرب) بر روی تجهیزات الکتریکی یا دستگاه ها ندارد. Inergen آتش را با کاهش اکسیژن محیط به زیر 15% خاموش می کند. این درصد نقطه ای است که بیشتر مواد قابل احتراق دیگر قادر به سوختن نمی باشند. به طور همزمان دی اکسید کربن موجود در سیستم Inergen، جذب اکسیژن توسط بدن انسان را تحریک می کند. بنابراین، این فرایند هر فردی که در محیط خطر با سطح اکسیژن پایین به دام افتاده باشد را محافظت می کند. در طول 10 ثانیه اول تخلیه گاز سیستم Inergen، سطح اکسیژن به قدری کاهش پیدا می کند که رشد حریق متوقف می شود. همانطور که سطح اکسیژن محیط افت می کند، اندازه و شدت آتش نیز به قدری کاهش پیدا می کند که حریق به سرعت خاموش می شود.

برای سیستم های اتوماتیک، سیستم اطفای اینرجن (Inergen) می تواند توسط تجهیزات کنترلی و آشکارسازی حریق فعال شود. همچنین در صورت نیاز امکان فعال سازی دستی (غیر اتوماتیک) این سیستم نیز وجود دارد.

محیط هایی که می توان از سیستم اطفای Inergen استفاده کرد.

• مراکز داده (دیتا سنترها)

• سوئیت های کامپیوتری (Computer Suites)

• اتاق UPS

• نواحی و اتاقهای مخابراتی (Telecommunication Areas)

• مناطق ذخیره سازی نوار (Tape Storage Areas)

• اتاق تابلو (Switchgear Rooms)

• خزانه

• نواحی تجهیزات فرایندی (Process Equipment Areas)

 

اطفا حریق inergen

سیستم F&G (آشکارسازی آتش و گاز) :

سیستم های F&G و یا Fire and Gas Detection System اغلب در پروژه های بسیار حساس و پیشرفته صنعتی به کار می روند. اینگونه سیستم ها با توجه به نوع برند دارای قابلیت های ویژه و پیشرفته ای جهت اتصال به انواع دتکتورها گاز و شعله و ... می باشند. سیستم های F&G به علت هزینه های بسیار بالای آن، اصولا جهت استفاده در پروژه های ساختمانی کاربردی ندارند و اغلب در پروژه های صنعتی نظیر پتروشیمی ها، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، کارخانجات صنعتی و ... استفاده می شوند.

از مزایای استفاده از سیستم های F&G می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به علت حساسیت فوق العاده بالای پروژه ها و مناطق تحت حفاظت، اغلب این سیستم ها دارای استانداردهای سطح بالای جهانی نظیر UL, FM, LPCB, Atex, SIL و ... می باشند.

در برخی از این سیستم ها امکان اتصال تجهیزات سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر نیز وجود دارد.

در برخی از این سیستم ها امکان اتصال تجهیزات سیستم های اعلام حریق کانونشنال نیز وجود دارد.

برخی از اینگونه سیستم ها را می توان جهت کنترل سیستم های اطفاء حریق نیز به کار برد.

امکان نمایش آنلاین میزان گازهای سمی و قابل انفجار بر رو کنترل پنل (بر حسب LEL و یا PPM)

امکان اتصال برخی از سیستم های F&G به سیستم های DCS, SCADA, ESD, DCS, PLC و ... از طریق پروتکل های ارتباطی استاندارد نظیر Modbus وجود دارد.

برنامه ریزی کنترل پنل های F&G و نوشتن توابع منطقی و کنترلی (Cause & Effect) پیچیده

امکان اتصال به سیستم کامپیوتر و مانیتورینگ آنلاین و ثبت لحظه ای وقایع

برخی از کنترل پنل های F&G به صورت ماژولار بوده و بر حسب نیاز میتوان ماژول های مورد نیاز را خریداری، نصب و استفاده کرد.

 

اطفا حریق f&g

کنترل پنل سیستم های اطفای حریق

کنترل پنل سیستم های اطفاء حریق، بیشتر در مواردی که نیاز به ارتباط و صدور فرامین به سیستم های اطفای حریق مورد نیاز باشند مورد استفاده قرار می گیرند. اساس کار بیشتر اینگونه کنترل پنل ها بر اساس سیستم اعلام حریق کانونشنال به همراه خروجی ها و ورودی های مختص سیستم های اطفاء حریق می باشند.

سیستم های اطفاء حریق در ابتدا برای محافظت از تجهیزات الکترونیکی گران قیمت نظیر سرورهای شبکه ای که امکان عدم حضور نفر به مدت طولانی در آنها وجود داشت استفاده می شد. اساس کار آنها به این صورت است که دو زون در محلی که قرار است حفاظت اطفای حریق در آن انجام شود قرار می گیرد و قبل از اطفاء حریق و تخلیه گاز، هر دو زون اعلام حریق می بایست فعال شده باشند. (این عمل بخاطر جلوگیری از تخلیه گاز گرانقیمت اطفاء در صورت بروز آلارم کاذب می باشد.)

زمانی که یکی از زون ها حریق را تشخیص دهند کنترل پنل آن را نمایش می دهد و آژیر مرحله اول حریق را فعال می کند. زمانی که زون دوم نیز حریق را تشخیص دهد کنترل پنل آن را نمایش داده و آژیر مرحله اول حریق را متوقف کرده و شروع به زدن آژیر مرحله دوم می کند که دارای تن متفاوتی می باشد. همچنین پنل شروع به شمارش معکوس جهت تخلیه گاز می کند. زمانی که شمارش معکوس کنترل پنل اطفا حریق تمام شود، کنترل پنل دستور تخلیه گاز را صادر کرده و خروجی های آن فعال شده و گاز اطفاء تخلیه می شود.

بیشتر کنترل پنل های اطفاء دارای ورودی هایی جهت انجام دستی تخلیه گاز اطفاء و یا کنسل کردن دستور تخلیه صادر شده توسط کنترل پنل می باشند. همچنین آنها دارای قابلیت هایی نظیر انتخاب حالت دستی یا اتوماتیک می باشند.

سيستم سيل آبی Deluge:

اين نوع در محلهايي است که سرعت حرکت حريق زياد باشد. در این نوع آب افشان ( Sprinkler ) فقط دارای یک نازل می باشند و داراي هد مشترك در هنگام عملكرد ازتمامي نازلها آب خارج شده و عمل اطفاء صورت ميپذيرد. عامل عملكرد سيستم اطفاء ،عمل نمودن دتکتور حرارتی و یا شستی اعلام حریق می باشد.

سيستم تر Wet pip:

دراين سيستم آب با فشار مشخص در تمامي لوله ها وجود دارد و تا سر آب افشان با فشار ثابت ميباشد .درهنگام عملكرد هر اسپرينکلر آب از آن جاري مي شود. سرعت بالا،قابليت اطمينان زياد و عدم تاخير در اطفاء از محاسن آن ميباشد.

از معايب : امكان يخزدگي،خروج آب به علت شكستن ناخواسته آب افشان وخوردگي لوله ها، امكان گرفتگي مجاري به علت وجود مواد معلق در آب.

سيستم تر Dry pipe:

دراين سيستم آب تا پشت يك چك والو يا کنترل والو وجود دارد. سيستم بعد ازاين والو ،هدر مشترك و آب افشانها ميباشند که دراين قسمت هواي با فشار بالا (بالاتر از فشار آب) وجودداشته و بدين علت امكان حرکت آب به داخل هدر و آب افشان وجود ندارد. در هنگاميکه هر يك از آب افشانها فعال شد هوا يا گاز ازت از قسمت خشك خارج ميشود ، دراين هنگام چك والو به علت تغيير فشار باز ميشود و يا اگر کنترل والو وجود دارد از يك پرشر سوئيچ فرمان گرفته و باز ميشود و آب به داخل هدر مشترك جاري شده و از آب افشان عمل نموده خارج ميشود .

اين نوع سيستم احتياج به کمپرسور هوا يا Pressure switchدارد و به علت عدم وجود آب در هدر مشترك ،امكان يخزدگي آن در زمستان وجود ندارد . ولي سرعت عملكرد آن نسبت به Wet Pipeکمتر است زیرا تمامي هوا بايستي ازسيستم خارج و آب به جاي آن وارد شود). در اين سيستم تجهيزات جانبي مثل پمپ هوا يا گاز ازت،پرشرسوئيچ و.... موردنيازميباشد. درهنگام عملكردآب افشان،کمپرسور هوا(ياگاز ) از کار افتاده وچك والو يا کنترل والو فرمان باز شدن ميگيرد.

 

اطفا حریق drypipe

سيستم متناوب Alternate:

در اين سيستم ميتوان درهواي مساعد (تابستان،بهار،پاييز)به عنوان سيستم تر و در زمستان به عنوان سيستم خشک استفاده نمود.

سيستم پيش فعالPre action :

اين سيستم مانند dry pipeعمل نموده و قسمت بعد از کنترل والو بدون آب (خشك) است ولي فشار هواي معمولي (جو) درآن ميباشد. درهنگام وجود حريق ابتدا بايستي heat detector عمل نمايد تا کنترل والو را باز نمايد ، سپس sprinkler مربوطه عمل نمايد تا آب فقط از آن اسپرينكلر جاري شود. درهنگام عمل نمودن  heat detector یا mcpآب در قسمت دوم سيستم جاري ميشود ولي عملكرد هر sprinkler باعث جاري شدن آب ازآن ميشود. اين سيستم درجاهايي استفاده ميشود که ريزش آب بدون دليل (عدم وجود حریق)باعث خسارت زيادي ميشود مانند منازل مسکونی و بايگاني دفاتر (با وجود کاغذ و .... ) دراين سيستم شكستن Sprinkler یا لوله ها باعث جاري شدن آب نميشود . اين مورد ممكن است در اثر حرکت جرثقيل ،چنگك و ... صورت پذيرد. احتمال يخزدگي هم وجود ندارد،ولي بازرسيهاي دائمي بايستي انجام پذیرد . برطبق آخرين نسخه استاندارد NFPA 72،سيستمهای پيش فعال به سه شکل ميباشد:

Non InterLock pre action

دراين سيستم بعد ازکنترل والو يا ديلوج والو، فشار پائين هوا با فشارحداقل 7PSI ( فشار پایین ) وجود دارد. درصورتيکه يکی از آب افشانها عمل نمايد،افت فشار سيستم توسط فشارسنج،باعث فعال شدن والو شده و آب در سيستم وارد شده و از آب افشان عملکرده جاری ميشود. دراين سيستم درصورتيکه دتکتور يا پانل اعلام حريق نيز عمل نمايد ، والو کنترل فرمان باز شدن گرفته و آب در سيستم جاری ميشود اما تا زمانیکه هيچ آب افشانی باز نشود آب افشانی انجام نمیپذيرد.

Single Inter Lock Preaction

کنترل والو اين سيستم فقط با فرمان سيستم اعلام حريق فعال شده و باز مي گردد .داخل سيستم لوله ها هوا با فشار جو وجو دارد(همانندسيستم قديم).

Duble Inter Lock Preaction

اين سيستم ترکيب دو نوع قبلی ميباشد.هوا با فشار حداقل 7PSI داخل لوله ها و سيستم اعلام حريق ميباشد و عملکرد فقط يک عامل باعث جاری شدن آب داخل سيستم نميشود. اين سيستم جهت جاهائی استفاده ميشود که عملکرد نابجای آبپاشی باعث خسارت فراوان ميگردد.

محاسن سيستم پيش فعال (Pre action )

سرعت نسبتا مناسب ،عدم عملكرد بيجا و ايجاد خسارت ،عدم اتلاف وقت نسبت به سيستم هاي ديگر (تلفن زدن به آتشنشاني و... ) ازمزايای اين سيستم ميباشد. مقادير آب استفاده شده در اين مورد نسبت به آتشنشاني خيلی کمتر است و خسارت کمتري از بابت وجود آب به بارمي آورد .پاشش اين سيستم بين 8-4 گالن آب در دقيقه ميباشد،و لي سيستم آب پاش آتشنشاني 100تا250 گالن ميباشد. به علت پاشش عمودي اين سيستم زمان اطفاء حريق نيز کمتر ميباشد.

آب افشان (Sprinkler )

از سه قسمت تشكيل شده است:

1- سيستم عمل کننده ((link)activation mechanism

2-در يک جهت نظيم (orifice )

3-منحرف کننده (deflector )

سيستم عمل کننده :

اين قسمت در سيستم delougeوجود ندارد و شامل يك درپوش است که از خروج آب جلوگيري مينمايد و يك قسمت به عنوان glass bulb و يا fuse link که در پوش را به شدت فشار داده تا آب بندی شده و ريزش آب يا نشتي نداشته باشد.

در قسمت عمل کننده اسپرينکلر (activate) در نوع fuselinkخود ماده ( مانند پلاستيك يا ژله ) در داخل orificeوجود دارد که حالت جامد پيدا کرده و مانع خروج آب ميشود ،در هنگامي که حرارت به آب افشان وارد ميشود، به حد مشخص و از پيش تعيين شده که رسيد ،ماده جامد ذوب شده وفشار آب پشت آب افشان باعث خارج شدن آن و پاشش آب ميگردد .

Glass bulb يك کپسول شيشه اي است که در داخل آن مقداری مايع وجود دارد و قسمتي از آن هوا يا گاز ميباشد . درهنگام گرم شدن حجم مايع زياد شده و به حد معين که رسيد مثلا 57 درجه سانتي گراد،شيشه ترکیده ،درپوش آزاد شده و عمل پاشش انجام ميپذيرد.

دريچه تنظيم

قسمت فلزي ميباشد که داراي سوراخ با قطر مشخص و  از پيش طراحي شده است و مقادير آب خروجي (discharge) رادرفشارمعين،مشخص می کند.

منحرف کننده

نوعي پره يا صفحه است که به آب تحت فشار که به آن برخورد ميکند حالت ميدهد و باعث پخش شدن يكنواخت و پودري شكل ميشود.

شاخص سرعت عملكرد آب افشان

آب افشان استاندارد

در اين نوع سرعت عملكرد اسپرينكلر( (activation حداقل حدود 145[ ft -s ]½ ( 80)m-sec ميباشد.

آب افشان سريع

در اين مدل سرعت عملكرد اسپرينكلر حداکثر (ft-s)½ (50)mse90يا کمتر ميباشد نوع سريع جهت محلهاي يکه حساسيت بالا و يا تغييرات دمای کمتر دارند استفاده ميشود .عموما خصوصيات مهم اسپرينکلر بيشتر بستگي به سايز اوريفيس و نوع دفلكتور دارد.

در بحث اطفای اتوماتيک هر سيستم،به آب پاش مخصوص خود نياز دارد. مثلا در سيستم تر به اسپرينكلر wet pipe،یا در سيستم خشک،آبپاش dry pipeنصب میگردد.

انواع آب افشان(ازنظرنوع پاشش آب)

درسال 1955 - 1981 انتخاب اسپرينكلر بسيار راحتتر بود دراين زمان فقط دونوع وجود داشته است:

متعارفconventional :

که به نوع قديمي شهرت داشت.

مهآب Spray :

نوع Spray براي همه موارد بجز مخازن اسكله ها،باراندازها و... استفاده ميشد.

اکنون انواع اسپرينكلر به شرح زير ميباشد :

متعارف conventional:

در اين نوع اسپرينكلر50 %از پاشش آب به طرف بالا (سقف) و50 % به طرف پايين(آف)ميباشد. دربعضي موارد اين مقدار40 % و60 %هم ميباشد .

مخصوص منازل مسکونیresidential :

دراين سيستم آب به دو اندازه ريز (بخار- مه آب) درشت پاشش ميشود آب بخار شكل(مه آب) جهت جذب سريع حرارت به علت حجم زياد،سرعت حرکت حريق را کم مينمايد و منطقه حريق را سرد ميکند .پاشش آب با اندازه درشت در حاشيه به صورت دايره شكل جهت خيس نمودن منطقه و جلوگيري ازگسترش حريق کاربرد دارد.

اين نوع اسپرينكلر بسيار مناسب جهت منازل مسكوني ميباشد.

مه آبspray :

اين تيپ تمام آب خروجي را به يك شكل پاشش مينمايد. اين نوع يا کاملا پودري،يا قطرهم توسط و يا قطره درشت(سيل آبي)ميباشد.

به این مطلب رای بدهید :

4.0833333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.08 (6 Votes)

اطفا حریق ، اطفا حریق اتوماتیک ، اطفا حریق ایروسل ، اطفا حریق در ساختمان ، اطفا حریق ری ، اطفا حریق co2 ، اطفا حریق پایروژن ، اطفا حریق در کتابخانه ، اطفا حریق ایران ، اطفاء حریق ، اطفا حريق ، سیستم اطفا حریق خشک ، کپسول اطفا حریق خودرو، خرید کپسول اطفا حریق ، اطفا حریق خودکار ، سیستم اطفا حریق خودکار ، سیستم اطفا حریق خودرو ، خدمات اطفا حریق ، مقاله درباره اطفا حریق ، اطفا حریق در بیمارستان ، اطفا حریق دستی ، اطفا حریق در صنعت ، اطفا حریق در اتاق سرور، طراحی اطفا حریق دستی ، دستورالعمل اطفا حریق ، دانلود فیلم اطفا حریق ، سیستم اطفا حریق فوم ، فروش سیستم اطفا حریق ، فروش تجهیزات اطفا حریق ، فیلم آموزش اطفا حریق ، فروش لوازم اطفا حریق ، فیلم اطفا حریق ، فیلم آموزشی اطفا حریق ، فروش کپسول اطفا حریق ، فروش محصولات اطفا حریق ، اطفا حریق گازی ، سیستم اطفا حریق گازی ، گاز اطفا حریق ، گزارش کارآموزی اطفا حریق ، اطفاء حریق در کشتی ، اطفاء حریق در ساختمان ، اطفاء حریق در بیمارستان ، اطفاء حریق و راههای پیشگیری ، اطفاء حریق در هواپیما ، اعلام و اطفا حریق ، اعلام و اطفاء حریق ، ایمنی و اطفاء حریق ، شرکت اعلام و اطفا حریق ، سیستم اعلان و اطفا حریق ، دوره اعلام و اطفا حریق ، سیستم های اعلام و اطفا حریق ، آموزش نصب اعلام و اطفا حریق ، شرکت سیستم اعلام و اطفا حریق ، استانداردهای اعلام و اطفا حریق

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

توجه : هرگونه کپی برداری از محتویات این صفحه بدون ذکر منبع بر طبق قانون کپی رایت برای شرکت تارنمای طلایی محفوظ می باشد لذا خواهشمند است در صورت استفاده از این مطلب در سایت ، وبلاگ ، پایان نامه ، مجله و ... خود آدرس سایت و نام شرکت تارنمای طلایی بعنوان منبع ذکر شود در غیر اینصورت کلیه عواقب بر عهده وی می باشد.