• 15 74 54 88 - 021
  • 37 77 517 0935
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • Sat - Thr 8:00 - 16:00

طرح عمومی سیستم اعلام و اطفای حریق(قسمت4)

طرح عمومی سیستم اعلام حریق و اطفای حریق(قسمت4)

3-2-تاییدیه ها و استانداردهای معتبر:

به علت قفدان استاندارد تخصصی این صنعت در ایران و منطقه، از برخی استاندارد های معتبر جهانی استفاده می شود. لذا در این بخش یه موسسات مورد قبول در ایران پرداخته خواهد شد که وظیفه تدوین و پذیرش استانداردهای مربوطه را بعهده دارند.البته حوزه عملکرد و تعاریف موجود در استانداردهای مذکور،بعضا اقتضایی بوده و ممکن است با شرایط اقلیمی ایران انطباق نداشته باشند.مانند : استانداردBS که ویژه اقلیم بریتانیا تدوین شده و طبیعتا با اقلیم ایران هم خوانی ندارد.

 

1-3-2-موسسات تدوین استاندارد : موسسات تدوین استاندارد قابل قبول در ایران عبارتند از :

-استاندارد انگلستان(BRITISH STANDARD)BS که دارای تعاریف اقتضایی با اقلیم بریتانیا است.

-استاندارد اروپای متحدEURPOEAN STANDARD)) EN که از شمول بیشتری جهت انطباق با شرایط اقلیمی اروپا برخوردار است.

-استانداردهای جهانی(INTERNATIONAL STANDARD ORGANIZATION) ISO که جهانی است و در خصوص ایمنی حریق به کلیات اشاره دارد.

-استاندارد تدوین شده در آلمان(VERBANDDERSCHANDENVERSICHERER) VDS که این استاندارد نیز به صورت اقتضایی جهت کشورهای منطقه ای در اروپای غربی تدوین شده است.

-استاندارد (NATIONAL FIRE PROTECTION ASSOCIATION) NFPA که در آمریکا تدوین شده و استفاده جهانی دارد.

تنوع استاندارد در این زمینه زیاد است اما تنها موارد فوق بصورت عمومی در جمهوری اسلامی ایران قابل استناد می باشند.

2-3-2-موسسات تایید کننده استاندارد: موسسات متعددی در زمینه تایید این استانداردها فعال می باشند که طبیعتا برخی از آنها در ایران مورد استناد و پذیرش هستند.(بیشتر مورد استناد می باشند.) معیار تایید در زمینه تجهیزات ایمنی تنها به خطوط تولید و مواردی از این دست محدود نمی باشد، بلکه سیستم ها باید به صورت یکپارچه در محل های نصب و به صورت ادواری مورد تایید قرار گیرند. به همین دلیل حداکثر زمان اعتبار تایید و تست مجدد آنها یک سال برای کلیه موسسات و محصولات می باشد. در این راستا عموما موسسات تایید کننده علاوه بر دیپلم تاییدیه مربوطه ، نشریات و سایت های اینترنتی خاص خود را دارا می باشند تا از سوء استفاده در این زمینه جلوگیری شود.اهم این موسسات بین المللی عبارتند از:

-موسسه LOSS PREVENTION COUNCIL) LPC )که تاییدیه آن به نام LPCB شناخته می شود.

- تاییدیه VDS

- تاییدیه FM

- تاییدیه UL

از جمله سایر این موسسات نیز می توان به موارد ذیل اشاره نمود . بدیهی است در صورت تایید و امکان استفاده از سیستم ها در بیش از یک یا چند نقطه از جهان ، می توان اعتماد بیشتری به کیفیت آنها نمود.سایر این موسسات عبارتند از:

_ BOSEC از بلژیک

_ ROME LABORATORIES از ایتالیا

_ NSTL از چین

_ SSL از استرالیا

_ LPCBاز سنگاپور

4-2- موارد قابل قبول در ایران

با توجه به مطالب ذکر شده ، استاندارد و یا تاییدیه خاص در ایران به صورت رسمی اعلام نشده و موسسات به صورت اقتضایی نسبت به تایید برخی از موارد استاندارد و یا تاییدیه های معتبر جهانی اقدام می کنند. سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی نیز در روندی مشخص و بر اساس موجودی های بازار داخل ایران، نسبت به تایید برخی از استانداردهای معتبر اقدام نموده است که ذیلا به اهم آنها اشاره می شود.

از جمله این استانداردها عبارتند از :

استاندارد انگلستان BS که هم اکنون جای خود را به استاندارد اروپا EN داده است.

استاندارد اروپا EN

استاندارد VDS

استاندارد ISO

استانداردNFPA

تاییدیه های مورد قبول آتش نشانی و عموم مشاوران نیز ،VDS، LPCB ، UL ، FM می باشند.

برخی شرکت ها مانند شرکت نفت ایران نیز موسسات مربوط به خود را پذیرفته اند. مثل استاندارد NFPA در زمینه ایمنی حریق و بویژه اطفای حریق . در بعضی پیمان ها ، استاندارد پیمانکار و یا مشاور مادر (خارجی) معیار پذیرش خواهد بود .

5-2-مشخصات اقتضایی اماکن اداری ، تجاری و مسکونی ایران در طراحی استاندارد نشان گر حداقل های مورد نیاز می باشد و لذا در این بازه می توان نسبت به طراحی بر اساس شرایط اقتضایی اقدام نمود. گستردگی موضوع بحث در ایران از یک سو و سایر مشخصات آن در طرح حاضز مد نظر قرار گرفته است. از جمله اهم ایم ویژگی ها به موارد زیر اشاره می گردد :

-          گستره ایران، { الگوریتم سیستم و تجهیزات مورد استفاده باید از انعطاف لازم جهت انطباق با مقررات منطقه ای ( در صورت وجود ) از یک سو و شرایط اقلیمی متفاوت از سوی دیگر برخوردار باشد.}

-          عدم گزینش سنی و یا توانمندی در افراد موجود در هر مکان

-          شرایط فرهنگی و اقتضایی ایران در طراحی الگوریتم سیستم

-          فقدان حضور افراد به صورت 24 ساعته در اماکن

-          ساختار شبکه جهت مراکز بزرگ و اماکن گسترده مانند بانک ها

-          در دسترس بودن تجهیزات ، مواد و دانش سیستم های مورد استفاده در ایران، با عنایت به تحریم ها و محدودیت های موجود

-          اهمیت بالای برخی اماکن که دارای انباشت نقدینگی و اسناد بهادار بوده و یا مراکز رایانه ای دارای اطلاعات مهم و طبقه بندی شده است.

-          توزیع گسترده برخی سازمان ها بصورت شعب با اهمیت بالا در داخل و خارج ایران

-          فقدان نیروی آموزش دیده در کلیه اماکن و وابستگی این اماکن به نیروهای آتش نشانی منطقه ای

-          عدم شناخت بخش عمده نیروها ، افراد موجود و مورد انتظار در اماکن به صورت اعم که به نوبه خود در تخلیه نیروها از محل و ایجاد امنیت جانی آنها(در مقابل حریق) اهمیت بالایی دارد.

-          حالت موقت در بخشی ار محل ها به علت احتمال استیجاری بودن آنها

-          ضرورت ایجاد ایمنی و در عین حال آرامش برای مراجعه و ساکنین محل ها اعم از اداری یا مسکونی که به نوبه خود اهمیت کاهش آلارم خطا را دو چندان می کند.

6-2-استانداردهای مورد استفاده در این طرح

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، تنوع بالایی در استانداردهای مطرح دنیا وجود دارد. در برخی اصول ، کلیه این استانداردها از اتحاد برخوردار بوده و در برخی موارد به صورت اقتضایی مشخصات خاص خود را دارند.

در خلال طرح شماتیک حاضر تلاش شده است تا از شامل ترین این استانداردها که انطباق لازم با شرایط اقلیمی و سایر موارد را داشته باشد، استفاده شود.

ضمنا با نگاهی مقایسه ای به سایر استانداردهای مطرح و پذیرفته شده در ایران نیز تلاش شده است تا توصیه های صورت گرفته بتوانند نا حد امکان راه گشای مشکلات ایمنی باشند.

علاوه بر موارد فوق ، مقتضیات محل نیز از نظر دور نبوده و بر اساس تجربیات و اختیارات موجود برای کارشناسان صاحب صلاحیت در این زمینه سعی شده است تا مقاله حاضر حالتی کاربردی داشته باشد.استانداردهای مورد استفاده و استناد در این طرح عبارت است ازNFPA که از کدهای مختلف آن بر اساس ضرورت استفاده شده است. از آن جمله می توان به کدهای زیر اشاره کرد:

NFPA72 در سیستم های اعلام حری، NFPA12 در سیستم های اطفاء حریقCo2، NFPA 2001 برای سیستم های اتوماتیک اطفاء حریقClean agent، NFPA10 برای خاموش کننده های دستی، NFPA101 برای ملاحظات معماری و NFPA551 در محاسبه ریسک حریق

در نگرش مقایسه ای ، استانداردهای BS ,EN نیز بر اساس کدهای مربوطه مد نظر بوده اند.

به این مطلب رای بدهید:

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

طراحی ، اجرا و پشتیبانی توسط دپارتمان فناوری اطلاعات شرکت تارنمای طلایی . http://www.TNTGroup.ir

© 2019 TNTGroup. All Rights Reserved.